ΣΧΕΔΙΟ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΩΝ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ

Σεισμός μέσα σε κτίριο:

• Κρατείστε την ψυχραιμία σας.
  • Απομακρυνθείτε από τα παράθυρα και άλλες επικινδυνότητες.
  • Καλυφτείτε γρήγορα κάτω από ένα θρανίο.
  • Γονατίστε και καλύψτε το κεφάλι και τον αυχένα σας με τα χέρια σας.
  • Κλείστε τα μάτια και το στόμα σας.
  • Παραμείνετε στη θέση σας μέχρι να σταματήσει η δόνηση.

Όταν σταματήσει η δόνηση :

• Σηκωθείτε προσεκτικά.
  • Πάρτε το μπουφάν σας.
  • Μπείτε ο ένας πίσω από τον άλλο.
  • Μην φωνάζετε, μην τρέχετε, μην σπρώχνεστε.
  • Βγείτε γρήγορα από το κτίριο από την πλησιέστερη προκαθορισμένη έξοδο, σύμφωνα με τις οδηγίες και ασκήσεις σεισμού που έχουν υλοποιηθεί.
  • Συγκεντρωθείτε κατά τμήματα στους προκαθορισμένους χώρους.
  • Περιμένετε ήσυχα και υπομονετικά για περισσότερες οδηγίες από τους καθηγητές σας.

Σεισμός σε ανοιχτό χώρο:

• Απομακρυνθείτε από κτίρια, δέντρα, κολόνες.
  • Γονατίστε και καλύψτε το κεφάλι και τον αυχένα σας με τα χέρια σας.
  • Μετά τη δόνηση πηγαίνετε στους προκαθορισμένους χώρους συγκέντρωσης.
  • Αν βρίσκεστε στο δρόμο για το σχολείο μην αλλάζετε δρομολόγιο, καλυφθείτε και όταν σταματήσει η δόνηση συνεχίστε προς την ίδια κατεύθυνση.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ

Σε περιπτώσεις σεισμού ή φωτιάς στη σχολική μονάδα οι επισκέπτες ακολουθούν και αυτοί τις οδηγίες του μνημονίου ενεργειών του σχολείου που ακολουθούν οι μαθητές.

Ειδικότερα:

ΣΕΙΣΜΟΣ:

Τι να κάνετε κατά τη διάρκεια του σεισμού:

• Διατηρείστε την ψυχραιμία σας.
  • Καλυφτείτε κάτω από κάποιο ανθεκτικό έπιπλο (τραπέζι, θρανίο, γραφείο) γονατίστε και κρατείστε με τα χέρια σας το πόδι του.
  • Αν δεν υπάρχει ανθεκτικό έπιπλο γονατίστε στο μέσον του δωματίου μειώνοντας όσο μπορείτε το ύψος σας και καλύψτε με τα χέρια σας το κεφάλι σας και τον αυχένα σας. Απομακρυνθείτε από μεγάλες γυάλινες επιφάνειες (πόρτες, παράθυρα).
  • Μην προσπαθήστε να βγείτε έξω.

Μετά τη λήξη του σεισμού:

• Ελέγχετε γύρω σας ότι είναι ασφαλές, σηκώνεστε και κατευθύνεστε στην αυλή του σχολείου από την πλησιέστερη σε εσάς έξοδο.
  • Αν έχουν αρχίσει να βγαίνουν μαθητές από την έξοδο περιμένετε στην άκρη ,ώστε να μην εμποδίζετε την έξοδο των μαθητών από το κτίριο , μέχρι να βγει και ο τελευταίος μαθητής και μετά βγαίνετε και εσείς.
  • Συγκεντρώνεστε στο χώρο μπροστά από τις βρύσες ανάμεσα στις δύο ελιές .
  • Κύριο μέλημα σας είναι να μην εμποδίζετε τη διαφυγή των μαθητών από το κτίριο προς τους  χώρους καταφυγής.
  • Παραμένετε σε αυτό το χώρο και ακολουθείτε τις οδηγίες των υπευθύνων.

ΠΥΡΚΑΓΙΑ

Απομακρύνεστε αμέσως από την εστία της φωτιάς και βγαίνετε στην αυλή από την κοντινότερη έξοδο (όχι αυτή που είναι κοντά στη φωτιά), ακολουθώντας τους μαθητές, και συγκεντρώνεστε στο χώρο ανάμεσα στα δύο ελαιόδεντρα μπροστά από τις βρύσες.

Για περισσότερες πληροφορίες γενικά για την προστασία σας από τις φυσικές καταστροφές επισκεφθείτε την παρακάτω ιστοσελίδα.

Λεπτομερείς οδηγίες : ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ 3ο Γυμνάσιο Κατερίνης.2021-2022

Υπεύθυνος Πολιτικής Προστασίας: ...........................................................